Weboldalunk böngészésével Ön hozzájárul, hogy eszközén cookie-kat tároljunk. További információért látogasson el adatvédelmi nyilatkozatunk oldalára.

OK

Erre ügyelj, ha padlófűtést tervezel a melegburkolatos helyiségekbe!

Amikor padlófűtés fölé tervezünk, keresünk megfelelő burkolatot, ma már a csempén, hidegburkolaton túl is számtalan különböző verzió közül válogathatunk. A kérdés ma már egyébként sem lényeges a dizájn szempontjából, hiszen fa hatású járólapot, más nevén kerámia parkettát éppen úgy találunk, mint kő vagy beton hatású laminált padlót, vinyl padlót. Árban azonban még mindig a legjobban a laminálttal járunk. Nézzük, mire ügyeljünk akkor, ha a laminált padló és padlófűtés összeboronálása a cél…

Első és talán legfontosabb, hogy anyag és anyag között is számos különbség lehet! Viszont számos dolog van, amire ügyelnünk kell, és ami elvárás lehet a padlófűtés fölé tervezett burkolatunkkal szemben…

Egyik fontos elvárás a jó hő elvezető képesség

Mindenképpen elvárás a laminált padló burkolattól, - ahogyan persze már burkolattól is ez esetben – hogy jó hővezető legyen, és az aljzatot ne szigetelje le a helyiségtől.

Noha ebből a szempontból vizsgálva a kő, a kerámia valóban a legjobb, azonban a laminált padló sem rossz, és ha belegondolunk, hogy árban is kedvezőbb, illetve a fűtési szezonon kívül, a nyári vagy kora őszi idényben sem lesz kellemetlen, hideg kő a talpunk alatt, és gyerekeink sem fáznak majd fel a padlón történő játék közben. Hiszen a természetes körülmények között, fűtés nélkül is kellemes, langyos, szobahőmérsékletű laminált padló felületén bármikor jól esik a pihenés, a séta vagy a játék – így ezt tudva, már biztosak lehetünk abban, hogy jó döntést hoztunk!

Ezek átlagosan 7-12 mm vastagok, és megfelelő a hőáteresztő képességük, így padlófűtés fölé is biztonsággal alkalmazhatók – pláne, ha betartunk néhány alapvető szabályt.

(Fotó: HelloHáz)

Illesztés és hordozóréteg – ezekre mindenképpen ügyeljünk!

Fontos mindenekelőtt megvizsgálnunk azt, még a vásárlás előtt, hogy hogyan, milyen illesztéssel kapcsolódnak egymáshoz a lapok. A hőtágulásból adódóan ugyanis padlónk majd mozogni fog, viszont nem engedhetjük meg, hogy az egyes lapok elmozduljanak egymástól, mert akkor rések keletkeznek majd a padlón, ami semmiképp sem lesz szép látvány!

A klikkes rendszerű, előfeszített lapok tehát jó választást eredményezhetnek.

Fontos továbbá a hordozóréteg is – a laminált padlók esetében egy szinte minden esetben nagy sűrűséggel bíró HDF lemez. Ez jóval jobb hőelvezető, mint a tömörfa parketta, ezért még egy kis előnyünk is keletkezik majd a rezsi költségünket illetően.

 

(Fotó: EGGER, Izo Floor Thermo XPS)

Ügyeljünk minden esetben a hőfokra!

Akár még megfelelő körültekintéssel fa parkettát is letehetünk padlófűtés fölé, azonban a megengedett maximum 28 Celsius fokos mérsékletet ne lépjük túl, ellenkező esetben a keményfa felület károsodhat, szétszáradhat. Akár fa parkettát, akár laminált padlót választottunk is, minden esetben bizonyosodjunk meg arról, hogy az általunk választott termék gyártója írásban is garanciát vállal erre. A gyártók technikai adatlapján ugyanis feltüntetik, hogy az adott termék alkalmas-e padlófűtéshez, vagy sem.

Ne feledkezzünk meg a megfelelő segédanyagokról:  a thermo alátátekről, alpadlókról sem!

A nevesebb, komolyabb gyártók – például, az IBD Magyarország kínálatában megtalálható márkák – valamennyi modelljét tudjuk alkalmazni padlófűtéssel is. Azonban ők azt tanácsolják a számunkra, hogy egy bizonyos alpadlót, egy kifejezetten erre alkalmas XPS Thermo anyagot kell ebben az esetben a normál padló alá leraknunk, vagyis rétegrendben a párafékező fólia fölött, de a laminált padló alatt kapjon ez helyet.

Mind az EGGER, mind a HARO padlói alkalmazhatók padlófűtéshez is

A HARO Silent Comfort Tec technológiával készült egyedülállóan halk, a világ legcsendesebb padlójának kikiáltott megoldása így többszörösen is gyerekbarát!

 

(Fotó: HARO, Silent Comfort Tec)

A Silent Pro technológiával ráadásul a HARO gyártói még időt is spóroltak nekünk: ha ezt választjuk ugyanis, akkor akár egy lépésben letudhatjuk a szigetelést és a burkolást!

Az EGGER laminált padklók esetében szintén lényeges pont, hogy a felület hőmérséklete nem lehet 28 foknál több, és érdemes a padló lerakása előtt egy „működéspróbát” is elvégezni. ajánlatos még összehangolnunk a padló, a tartószerkezet illetve a fűtés viselkedését is. Erről a termék információkból illetve a bemutatóterem értékesítő munkatársaitól még többet tudhatunk meg.

 

(Fotó: EGGER)

Vinyl padló és padlófűtés esetén mi a helyzet?

A DESIGNFLOORING vinyl padló gyára szintén fontos tanácsokkal látta el vásárlóit arra az esetre, ha laminált padló alá akarnak padlófűtést elhelyezni.

Ezek a padlók ugyanis alkalmazhatók elektromos, vízcsöves rendszerekhez is, ám arra mindenképpen ügyelni kell, hogy a szigetelést úgy alakítsuk ki, hogy a 27 C fokot ne haladja meg a hőmérséklet.

A rendszert állítsuk le 48 órával a szerelés előtt, illetve a szerelés után is ezt a 48 órás időt tartsuk. Majd ezt követően a hőmérsékletet 3C fokonként emeljük szép fokozatosan, egészen a kívánt hőmérsékletig.

Minden esetben érdemes egyeztetnünk szakemberrel, hiszen számos különböző padlófűtési márka van jelen a piacon, így fontos hogy megbizonyosodjunk arról, hogy az adott rendszer a gyártók, szakemberek ajánlásával is, tényleg alkalmazható-e az egyébként nagyszerű, sokoldalú, és dekoratív vinyl padlóval?

 

(Fotó: DESIGNFLOORIG)

Padlófűtéshez keresi Ön is az ideális padlót?

Látogasson el az IBD Magyarország bemutatótermébe, ahol minden ezzel kapcsolatos kérdésére választ, és nem utolsó sorban kiváló és gyönyörű, professzionális termékeket kap!

Tartalomhoz tartozó címkék: magazin laminalt

Vissza a tetejére
+36 30 466 1513

Varga Erika