5 kérdés és válasz: Őszintén a vinyl padlókról
Modern terek, nappali enteriőrök, hálószobák - de akár a vizes blokkok terei is burkolhatók ma már egységes anyaggal, színnel, mintázattal – köszönhetően a gyártók egyedi innovációjának, nevezetesen a vinyl padló forradalmi megoldásának. Alábbi kis összeállításunkban bemutatjuk ezt a padló típust, annak legfőbb tulajdonságait, lerakással és ápolással kapcsolatos kérdéseit, anyagát, színeit, külső megjelenési formáit, az egészségünkre, környezetünkre gyakorolt hatásait - egyszóval szinte mindent, amit tudni akart Ön is a vinyl padlókról…
Természetes hatás, meglepően dekoratív, natúr szépség otthonunkban - miközben mégis egy műanyag? A korábbi, sokak által károsnak tartott PVC megoldásokhoz képest mitől más, mennyivel jobb, modernebb, egészségesebb az új vinyl padló? Ezekre igyekszünk most fényt deríteni…
1. Miben különbözik a modern vinyl padló a korábban is már jól ismert PVC padlóról ?
A vinyl padlók – másik nevükön LVT padlók – rendkívüli módon rugalmas, strapabíró felületű padlók, melyek nem véletlenül kezdenek egyre inkább elterjedni hazánkban is, mint lassan már az egyik legnépszerűbbnek számító melegburkolat típusok.
Ez pedig már közel sem a hagyományos PVC! Annál ugyanis sok több esztétikummal és számos egyéb, pozitív tulajdonsággal rendelkezik!
Ilyenek többek között a tartósság, a gyorsaság, és a takarékosság., de az egyik legfőbb vásárlói érv jelenleg a magasabb esztétikai minőség és az egészségünkre gyakorolt, jóval kedvezőbb hatás is.
A jelenleg a piacon lévő laminált padló és vinyl padló típusok ma már szinte a megszólalásig hasonlítanak a természetes kő, fa, és más anyagokhoz a dekor rétegüket illetően. Itt – a PVC-hez hasonlóan – szintúgy PVC anyagról van szó, ám ezek merevebbek, mint a tekercsben kapható termékek! Sokkal keményebb a felszínük, és eltérnek szerkezetüket illetően is! Így semmiképpen sem azonosak a korábbi, hagyományos PVC padlóburkolatokkal.
2. Miből készülnek ezek a melegburkolatok?
A vinyl anyaga tehát egy rendkívül kemény PVC. Éppen ezért, nem mindegy, hogyan ápoljuk és gondozzuk, hiszen ha egy szintén kemény tárgyat mozgatunk a padlónk felületén, akkor az könnyen megsértheti, megkarcolhatja.
3. Hogyan ápoljuk, gondozzuk a vinyl padlónkat?
A kemény tárgyak súrlódás, karcok elleni súrlódás megelőzésére az egyik megoldás az, ha a bútoraink, háztartási nagygépeink lábait ellátjuk egy védőkupakkal, filcszövettel, vagy pedig teszünk valamit a lábak alá.
Akkor azonban nem kell tartanunk, hogy ha forró víz ömlik ki véletlenül a padló felületére, abban bármilyen kárt tenne, mert nem fog, ez ugyanis nincs hatással a vinyl burkolatra!
Ápolás tekintetében elegendő a langyos, enyhe tisztítószeres felmosás, feltörlés, vagy az alapos porszívózás, - ez segít pl. a nem tapadó szennyeződések eltávolításában. Amennyiben közületekben is alkalmazzuk, és extrém erős szennyeződéseket szeretnénk eltávolítani a padló felületéről - gépi tisztítást is végezhetünk, ám kizárólag az erre való, megfelelő (vörös színű) tisztítófejjel.
Ha pedig hosszú évek múltán szükségét érezzünk a vinyl padlónk felfrissítésének, egy erre szakosodott szakember szinte újjá fogja varázsolni nekünk azt egy utólagos poliuretán bevonattal.
4. Hová ajánlott a vinyl padló, mely helyiségekbe rakhatunk ilyen típusú padlóburkolatot?
Az adott helyiség burkolatának kopásállóságától függően, erre figyelve – tulajdonképpen bármilyen helyiségben alkalmazhatjuk, még a vizes blokk területén is, mint amilyen pl. a konyha, a fürdőszoba vagy a mosókonyha!
A víz ugyanis nem tesz kárt ezekben a padlókban, mint a 80-90 %-ig természetes fa őrleményből készült laminált padlókban, vagy fa parkettákban - melyek a nagyobb mennyiségű nedvesség hatására a jól ismert felpúposodással reagálhatnak. Ellenben a vinyl – lévén, hogy műanyag – ezért 100%-osan vízálló, annak ellenére, hogy a természetes fa ezer arcát képesek megjeleníti már ezen a dekor felületeken, így szép, otthonos meleg hatást nyújt az egész lakás, üzlet, esetleg iroda terekben.
Készülnek külön vinyl padlók nagy forgalmú közintézmények számára, léteznek közületi minőségben szintén kiváló burkolatok az áruházak, üzlethelyiségek illetve irodák számára, és természetesen otthoni, lakossági felhasználásra éppúgy!
A vinyl burkolólapok kopásállóságát érdemes figyelnünk, amikor egy adott helyre keressük az oda megfelelő fajtát. A 2,5 mm vastag vinyl padlóburkolat már prémium minőséget jelent, kopásállósága 33-as – mely már valóban bárhol képes megállni a helyét.
A vinyl padlók felülete rendkívül ellenálló, ezt a tulajdonságát a magas PWC tartalomnak köszönheti, de sokat tesz hozzá a korral fejlődő, egyre kevesebb adalékanyag – mely ugyanakkor egészségünkre is pozitív hatással bír – illetve a speciális gyári felületkezelés is.
5. Miért használjunk vinyl burkolatot, milyen érvek szólnak tehát mellette?
Nos, mindezek együttesen: ha szép, egyöntetű, burkolatváltók nélküli, egységes padló-külsőt szeretnénk, akkor alkalmazhatjuk az egész lakásunk, házunk területén, a lépcsőtől, előszobától a fürdő, nappalin, konyhán át egészen a hálószobáig vagy a mosókonyháig bárhol megállja a helyét. Strapabíró, egyszerűen jól karbantartható, és könnyen lerakható, akár még padlófűtés fölé is alkalmazható. És még egy pozitívum: a vinyl lapok a burkolást követően akár azonnal járhatók, terhelhetők.
Vinyl padlókból szép, minőségi és környezettudatos padlógyártók minőségi kínálatát találja meg az IBDesign bemutatótermeiben, ahol hozzáértő szakmai segítségnyújtással, széles, élőben is megtekinthető választékkal várjuk szeretettel!