9 tipp, hogyan készítsük fel a télre otthonunkat!
A tél némi megnyugvást, pihenést hozhat, ám csak akkor, ha erre alaposan felkészültünk előre, és megtettük a szükséges óvintézkedéseket. Ezért most összeszedtük, hogy hogyan érdemes felkészülnünk a télire – házunk táján…
Éghajlatváltozás ide vagy oda, a fagyok, a viharos szelek, a sok csapadék, hó igazi stresszforrást jelentenek épületeink számára, így érdemes megfogadnunk az alábbi tippeket, hogy otthonunk sokáig szép, biztonságos, tartós maradjon a számunkra, és minél kisebb mértékben fenyegesse azt az amortizáció. Nézzük, mire ügyeljünk mindenképpen?
1. Tisztítsuk meg a csatornákat!
Különösen, ha kertes házban élünk, ahol a lehulló falevelek könnyen dugulást okozhatnak a csatornában. Ahol, ha az erős csapadék túl folyik, akkor gondoskodnunk kell róla, hogy a víz szabad folyást kaphasson a homlokzaton, és nehogy további károk keletkezzenek. Miután megtisztítottuk az ereszcsatornát, ellenőrizzük a falakon lévő lyukakat, repedéseket is!
2. Ellenőrizzük a homlokzat repedéseit, és a tetőt!
Különösen a tetőt nem szabad kitenni komolyabb terhelésnek, mint amilyet egy nagyobb hó – illetve jégréteg tud okozni, azonban a kéményeket, ablakokat és a padlók tömítéseit is célszerű még a tél beállta előtt ellenőrizni.
3. Hagyjuk kifolyni, majd kapcsoljuk ki a kültéri csapot!
A víz ugyanis, ha fagy, tágul… Belegondolni is rossz, mi lenne, ha a csapban maradó, megfagyott víz szétrepesztené, felrobbantaná a kerti csapot. Folyassuk tehát ki, és zárjuk el azt – még az éjjeli fagyok beállta előtt…
4. Ellenőrizzük az ablakok tömítéseit!
Ha szivárognak, az mindenképpen növeli fűtési költségeinket, amellett, hogy huzatot is okoz, így pedig könnyebben meg is hűlhetünk. Ezt a gondot gyorsan megoldhatjuk a fémtárolóból származó pecsétekkel, vagy vásároljunk esetleg varrjunk mi magunk szép, dekoratív ablakpárnát, de akár szakember segítségét is kérhetjük…
5. A fürdőszoba szellőztetésére mindig ügyeljünk!
Gondoskodjunk szellőzőnyílásról, de ha ez még nem történt meg, vagy éppenséggel elromlott a szellőző, akkor rendszeres levegőcserével, szellőztetéssel előzzük meg a penészesedést. Akár napjában többször is érdemes szellőztetni, de egy forró kádfürdő, vagy zuhany után mindenképpen tanácsos egy jó alapos szellőztetés, hogy elkerüljük a nem kívánatos penészgombákat. Elvégre hiába a gyönyörű dizájn mosdó, vagy az álomszép kád, ha a falak csúnyák, penészesek…
(FOTÓ: Marmorin)
6. Védjük kerti bútorainkat, ültetvényeinket!
Különösen a fából készült kerti bútorok lehetnek érzékenyek a fagyra, hóra, csapadékra – de érdemes valamennyi kerti bútort védett helyen tárolni, vagy legalább egy fóliával, ponyvával letakarni a hideg beállta előtt.
7. Gondoskodjunk a havazás elhárításáról közvetlen lakókörnyezetünkben!
Az előrelátók gondoskodnak róla, hogy mire eljön a havazás időszaka, seprű, hólapát, és szórni való homok legyen otthon a háznál! Így bármilyen korán is ér bennünket az első hó, azonnal cselekedhetünk. Máskülönben ma már komoly bírságot is bezsebelhetünk, ha például sószórással próbáljuk megoldani a helyzetet…
8. Védjük megfelelően a melegburkolatot is…
Különösen akkor, ha a hideg időre maradt a burkolás, vagy éppenséggel felpúposodott a laminált padló, és halaszthatatlanul cserére, javításra szorul…
Ami a melegburkolatokat illeti, fontos, hogy hidegben ne ragasszunk, még a ragasztással egyszerűen telepíthető vinyl padló esetében sem – és padlónk szempontjából nagyon fontos a rendszeres szellőztetés is! Ha télire maradt a burkolás, akkor nagyon lényeges, hogy akár a fa parketta, akár a laminált padló deszkáit, és a hozzájuk tartozó segédanyagokat meleg helyen tároljuk a felhasználást megelőzően, hogy az anyagok megszokják a benti hőmérsékletet…A fagytól pedig mindenképpen meg kell óvnunk őket, tehát ha tavaszra maradna a burkolás – de már előre beszereztük a parkettát vagy a laminált padlót – akkor se tároljuk kint, még üvegezett teraszon sem, amennyiben az fűtetlen.
Ha pedig már lenn van, használatban van a burkolat, akkor gondoskodjunk arról, hogy legyen egy felmosó a közelben, és lehetőleg mindig töröljük szárazra a parkettát vagy a laminált padlót amikor vizes cipőnkkel bejövünk például a kert, a terasz felől egy jó kis hócsata után a nappaliba…
(FOTÓ: EGGER)
9. Hangulatában is hozzuk be a téli hangulatot, színeket!
A gyönyörű hófehér, a jegyes szürke, vagy a hidegebb tónusú barnák mind-mind azok az árnyalatok, melyekkel otthonunk belső tereit is harmóniába hozhatjuk a kinti természettel. Érdemes mindezt a legnagyobb felületeken megvalósítani – mint amilyen a padló és a falak.
(FOTÓ: EGGER)
Egy szép, hűvös tónusú laminált padló vagy vinyl padló például nem csak a hűvösséget, üdeséget hozza be a házba, de modern, fiatalos, légies eleganciájával egész évben mutatós, optikailag tágasabb tér érzet ad majd. Ezt pedig ki ne szeretné?
Várjuk szeretettel az IBD Magyarország Kft mintatermében, ahol a változatos és gyönyörű padlóburkolatok, padló alátétek, és számos más belsőépítészeti megoldás mellett profi szaktanácsadásunkat is igénybe veheti!