DIY rajongóknak: a faparketta telepítése házilag
Korábbi cikkünkben a laminált padló egyszerű és felettébb gyors telepítését mutattuk be, most pedig arról írunk, hogy ha igazi DIY rajongó vagy, akkor hogyan telepítsd önállóan akár a gyönyörű, élőfa parkettát…
Itt is egy jól hallgató kattanás, majd egy első és utolsó sor… és készen is van a páratlan, valódi fából készült gyönyörű padlóburkolat! De ki és hogyan telepítheti a fa parkettát?
Akár mi magunk is, ha követjük pontról pontra a gyártó által megadott utasításokat, melyről szakkereskedőnk szívesen tájékoztat bennünket.
A HARO által forgalmazott parketta vagy fa padló azonban általában kétféleképpen telepíthető: lebegő telepítéssel vagy ragasztószerkezet segítségével.
1. A lebegő telepítéssel gyors és fényes megoldáshoz juthatunk…
Ennél a változatnál a parkettát némi szakképzettséggel szerelhetjük fel – valószínűleg már hallottunk a laminátummal kapcsolatban az „úszó telepítésről.”. A fa parketta telepítése ehhez hasonlóan történik.
(Fotó: HARO)
Ha a lebegő telepítési módszert szeretnénk alkalmazni a kattintós parketta felhelyezésekor, akkor anélkül, hogy ragasztót használnánk, a parketta lapokat a helyükre kattintva ne ragasszuk őket az aljzathoz. Az így felhelyezett „lebegő” vagy más néven „úszó” telepítési mód esetén kialakított parketta padló később könnyedén eltávolítható, egy összecsukható keret és egy fűrész segítségével. A többi, ehhez szükséges eszköz a terméktől, az aljzattól és a szoba jellemzőitől függ.
2. A Ragasztószerkezettel történő telepítés különösen tartós megoldást eredményez
A HARO LOCK CONNECT névre hallgató rendszere az, melyben ragasztóval telepítjük a padlót. Ha ragasztót alkalmazunk, ezzel a padlót szilárdan rögzítjük az aljzathoz. Előnye pedig? A fa így kevésbé mozoghat.
(Fotó: HARO)
Lépészaj tekintetében ezzel egy optimális, halk padlófelületet teremthetünk. Ez különösen hasznos lehet otthonunk intim terein túl a nagy forgalmú kereskedelmi területek, üzletek, irodák padlóin. Ne gondoljuk túl az oldószereket sem: a HARO rugalmas szerkezetű ragasztóinak igen kevés a káros anyag kibocsátása. Ez a telepítési feladat azonban a házi barkács-mesterek számára kihívást jelent, ezért inkább azt tanácsoljuk, hogy ezt a megoldást bízza inkább szakemberre, hogy a végeredményt valóban hosszú éveken át élvezhessük majd…
3. A kész parkettát lebegő vagy úszó telepítése: HARO TOP CONNECT
Ha lebegő módon szeretnénk telepíteni a deszkákat, akkor érdemes megismerkednünk a HARO által kínált egyszerű és igazán nagyszerű telepítési rendszerrel, a HARO TOP CONNECT megoldásával!
A HARO által szabadalmaztatott TOP CONNECT rendszer segítségével a parkettás padlók telepítése valóban olyan egyszerű, mint egy gombnyomás, még akkor is, ha Ön sohasem telepített még parkettát! Akár laikusként is. A munkához nincs szükség speciális eszközökre, az összecsukható keret, a ceruza és a fűrész tökéletesen elég lesz!
Szögben helyezzük el a táblákat, majd ezután egy kis nyomással az elemeket a rövidebb oldaluknál rögzítsük. Az elemek így pontosan és biztonságosan kapcsolódnak egy szabadalmaztatott nyelvszerkezet segítségével. Csupán egy kattintás, és már a helyükre is kerültek a deszkák!
Ám hogy mindez ilyen flottul menjen, néhány előkészületre szükségünk lesz a parketta felhelyezését megelőzően. Megfelelő – e az aljzatunk? Megfelelő-e a távolság a falhoz számítva, a tágulási hézagok számára? Ha igazán lelkes és motivált felújítók vagyunk, akkor fel kell készítenünk az egész szobát a sikeres parkettázáshoz!
(Fotó: HARO)
Ennek egyik első lépéseként a fa anyagokat a szoba klímájához kell akklimatizálnunk. Ehhez a parkettát tartalmazó zárt csomagokat tároljuk egyből abban a helyiségben egy ideig ahová majd fel szeretnénk helyezni azokat. Ez különösen télen lesz fontos, hiszen a faparketta deszkáinak legalább 18-20 Celsius fokos üzemi hőmérsékletre kell akklimatizálódniuk. Sose feledjük, hogy a parketta csomagokat addig ne is nyissuk fel, míg ez az optimális hőmérséklet be nem áll a helyiségbe!
Mialatt az új padló éppen akklimatizálódik, addig mi közelebbről megvizsgálhatjuk a szobát, milyen legyen a telepítési irány? Melyik irányban éri a legtöbb fény a padlót?
Helyezkedjünk el a fő fényforrás irányába, és helyezzük be az elemeket a bejövő fény szögével párhuzamosan. Így ugyanis elrejthetjük a padló osztásait, ízületeit, és harmonikus, egységes megjelenést teremthetünk. Ám ha pont hogy inkább kiemelni szeretnénk a fa deszkák megjelenését, akkor a parkettát keresztirányban is telepíthetjük.
Lépészajok és hangszigetelés?
Lépésről lépésre kellemes eredeti padlóhatást éthetünk el a Footfall hangszigeteléssel, mely aktívan csökkenti a beltéri hangokat a padlón történő járáskor, mely nem csupán a szomszédok, vagy a szomszédos helyiségekben éppen pihenő vagy koncentráló családtagok, hanem a mi gerincünk is ízületeink védelmét tekintve is remek hír…
Felcsigáztuk a kíváncsiságát a HARO gyönyörű fa parkettái iránt? Szívesen megtudna Ön is még többet, esetleg komolyan elgondolkodott a fa parketta DIY módon történő, önálló telepítésén?
Akkor várjuk szeretettel: látogasson el az IBDesign bemutatótermébe, ahol otthona, irodája, üzlethelyisége élő fa padlójára szebbnél szebb, igazi minőségi megoldásokat ajánlunk!