Felhasználóbarát laminált padlók?
Könnyebb, szakszerűbb alkalmazás, csendesebb használat, attraktív látványvariációk…
Amikor egy parketta vagy laminált padló minőségéről beszélünk, akkor nem csupán a hosszú élettartamot és a tartós kivitelt értjük ez alatt. Egy presztízstermék esetében az is nagyon lényeges tulajdonság, hogy szinte minden variációban, valamennyi térbe alkalmazható, könnyen kombinálható elemek, komplex termékcsaládok álljanak a rendelkezésünkre.
Mitől függ mindez, hogyan lesz egy parketta vagy laminált padló család felhasználóbarát, hogyan könnyíti meg a tervező és majd a végfelhasználó életét egy magára adó, komoly gyártó? – kérdeztük Varga Erikát, a HARO, az EGGER és az ELESGO piacvezető márkák hazai képviselőjét.
Nézzük elsőnek a méreteket! Miben másak, miben változtak az eddig megszokotthoz képest egy laminált padló méretei?
Mi itt az IBD Magyarország Kft portfóliójában öt melegburkolat-gyártó termékeit forgalmazzuk – kezdi Erika a beszélgetést.
Ebből a HARO, az EGGER, az ELESGO - a szó szerinti értelemben vett laminált padló termékek forgalmazói, a HARO gyár a laminált padlók mellett valódi, minőségi faparkettákat is gyárt és forgalmaz. Ezeken kívül pedig van még két másik gyártó is, akiknek a termékeit forgalmazzuk: Az AQUA STEP és a DESIGNFLOORING termékek ugyan szintén melegburkolatok, azonban nem nevezhetjük őket laminált padlónak a szó szoros értelmében – hiszen nem HDF alapanyagból készültek.
Az AQUA STEP egy 100%-ig vízálló műgyanta hordozó, míg a DESIGNFLOORING pedig egy újdonságként piacra lépő, igen praktikus vynil burkolat.
Nos, mind az öt gyárnál elmondhatom, hogy egy gyár első körben egy burkolatgyártó mindig a méretekkel kombinál. Vagyis, ma már a laminált padlók kezdeti, megszokott 120x20 cm-es alapméretén túl szinte minden gyárban gyártanak keskenyebbet, sőt szélesebb, hosszabb változatokat is.
Miért is van ez?
Egyrészt azért, hogy változatosságot kínáljanak a vásárlóiknak, másrészt pedig, mert talán nem is gondolnánk, de egészen más hatást tud adni a térben egy kisebb, keskenyebb padlóburkolat, például egy 13X120 cm-es. Éppen úgy, ahogy a hidegburkolatok terén is megfigyelhettük a közelmúltban ezt a változást: míg néhány évtizede még csak a 15X15 cm, vagy 20X20 cm-es csempéket ismerték a szüleink illetve nagyszüleink – ma már az egészen kicsi mozaikmérettől kezdve a hosszúkás hajópadló formátumon át egészen az óriási, 60X60, vagy akár 60X90 cm-es kőlapokkal is burkolatunk. Éppen így van ez a melegburkolatoknál is, pontosan a különböző igények, a különféle méretű terek igényeihez igazítva választhatunk ma már parkettát, laminált padlót vagy akár vynil burkolatot.
Annak érdekében tehát, hogy jóval szélesebb, úgynevezett „LARGE” stílust, méretet is adjanak – valamennyi gyártónál megjelentek, hiszen kifejezetten izgalmas tud lenni, amikor egy szélesebb, vagy egy hosszabb formátumban elrendezett burkolattal megint egy teljesen más tudunk kelteni a térben.
A LONG formátumot egyébként kifejezetten a manapság nagyon divatos, egy-légterű közösségi zónák helyiségeibe tervezték, ahol a konyha-étkező és a nappali közös térben helyezkedik el, ahol egyszerre főznek és élnek az emberek. Ide kifejezetten jól illenek a hosszan elnyúló „deszka formátumok”, mert ezek tágasabb érzetet és nyugalmat kölcsönöznek a nagyobb felületű tereknek.
A fúgák alakja is – mely a kúriák klasszikus padlóit idézi – kedélyes, lakájos légkört teremt a család közösségi, legtágasabb helyiségében. Sőt, most már léteznek és kaphatóak az extra hosszú, 220 cm hosszú laminált padlók, illetve parketták: ezek szintén a nagy terek kedvencei lettek, nagyobb tágasabb terekben használják őket előszeretettel.
Az EGGER gyár LONG kivitelben készült méreteivel is jó két méter hosszan elnyúló deszkákat kapunk, melyek nem csupán mutatósak, hanem még a burkolásuk is jóval gyorsabb, előnyösebb lehet. A kiváló minőséget képviselő fautánzatok természetes, párhuzamos felületeket alkotnak, ahol ugyanakkor a dekor nem ismétlődik a teljes hosszon. Így ezekkel otthonainkon túl még akár egy nagyobb, tágasabb csarnok vagy gyárépület egyes szintjei is lakájossá tehetők.
Osztások és fózolás – mit jelentenek ezek, egy laminált padló esetében?
Az osztások azok, amikor ránézünk egy padlócsíkra, ebben kvázi hány kisebb elemet látunk, illetve látunk-e.
Osztatlannak akkor nevezünk egy padlót, amikor ez a csík teljesen egybefüggő hosszt alkot, a minta, a dekor sehol sem törik meg a keresztvonallal. Vagyis, ha egy panelen, egy lapon keresztül a padlócsíkon teljesen egybefüggő dekort látunk – ezek az osztatlan padlók.
De léteznek olyan padlócsíkok, lapok - amelyeken egy, kettő, illetve három vonallal is megtörték a dekormintát – ezeket osztásokkal látták el, így ezekben az esetben egy, kettő- vagy háromosztásos padlólapokról beszélhetünk. Ezt jól láthatjuk a lentebbi képen lévő HARO laminált padlókon, ahol balról jobbra haladva szemléltetjük az egyosztásos, a kétosztásos, majd a háromosztásos verziót.
Ezek szintén azt a célt szolgálják, amit a méretek is: változatos térélményt érhetünk el általuk, mindegyikük látványra ad más és más hatást. Minél kevesebb osztást találunk egy padlócsíkon, az a térben letéve annál homogénebb összhatást eredményez, míg a több részben osztott lapok jobban szabdalják a teret látványukban. Ízlés kérdése, hogy kinek melyik megjelenés az attraktívabb, mutatósabb.
Ami pedig még szintén érdekes lehet a vásárlók számára, és mindig kérdés tud lenni: az a fózolás.Ez ráadásul most egyre divatosabb is: azt jelenti, hogy a padló széle úgy van kialakítva, mintha le lenne csapva a padló széle. A „fózolatlan” padlóknál pedig nincs ez a „lecsapás” a szélén, OTT az egyes padlólapok teljesen egymáshoz érnek.
Vagyis, ha egy padlólapra lenézünk, akkor mit látunk: teljesen hozzásimulva illeszkedik-e a másikhoz, vagy sem? Ha azt látjuk, hogy a lapok teljesen egymáshoz érnek, mintha egymás folytatásai lennének, akkor a padló nem fózolt.
Ha pedig egy kis rést látunk az egyes padlólapok között, V alakban – melyeket az a bizonyos széleken való „lecsapott” vágás eredményez – akkor mondhatjuk azt, hogy a padlónk fózolt lapokból áll. Ez kicsit hasonló összhatást eredményez, mint a hidegburkolatok esetében a fúga a csempék között.
És, hogy még tovább ragozzuk - a fózolt padlók között is megkülönböztetünk 4 fózoltat: ennek mind a négy oldalánál „le van csapva” a lapok széle.
Míg a két fózolt esetében a padlólapnak csak a két hosszú oldalán jelentkezik ez a lecsapott szél-kialakítás. Ez a 2V – azaz két oldalán fózolt kivitel nagyon emlékeztet a régi hajópadlókra, ugyanis a két oldalon való fózolt bemetszésektől még hosszabbnak tűnnek a térben a lapok.
A fózolás során valóban ferdén, 45 fokos szögben, egy egyenes vonallal, bemetszéssel vágják le gyárilag a lapok széleit, de ez történhet különböző vastagságban. A bemetszés mértéke ettől izgalmas, hiszen igen változatos lehet: az 1 milliméteres mikrofózolástól egészen az 5 milliméteres fózolásig történhet.
Illetve minden általunk forgalmazott gyárnál van egy-egy különlegesség, egy kis „fűszer” – a fózolás tekintetében például az ELESGO családnál tudunk ilyet megemlíteni. Ők ugyanis egy igen különleges fózolást is alkalmazzák. A klasszikus, egyszerű fózolás mellett - az ELESGO egyik termékcsaládjánál - kialakítottak egy egyedi fózolási technikát.
Mi ezt magyarosan csak „domborfózolásnak” hívjuk, noha nem ez a hivatalos szó szerinti fordítás, de ez a kifejezés tükrözi leginkább számunkra azt, hogy miről is van szó: itt ugyanis nem egyenesen vágták le a padlólapok széleit, hanem y kis ívet kapott ez a vágás. Van tehát benne egy kis domborulat, egy kellemes kis ív – ami még különlegesebb látványt ad neki.
Burkolás könnyítő, gyorsító megoldások: Top Connect, Uni fit! klikkrendszerek. Mit tudnak ezek, valóban, ahogy a gyártók ígérik: 40 - vagy akár 60%-al is gyorsabb lehet a burkolás?
Igen, ám ehhez fontos tudni, hogy régen is egy klikkrendszer létezett már a laminált padlókhoz, melynek segítségével viszonylag könnyen lehetett vele burkolni. Ám a gyártók, ahogyan minden téren – ezen a téren is fejlesztettek:
Ki hogy hívja – ám a lényege a dolognak ugyanaz.
Az EGGER használja az UNI fit! -et, a HARO pedig a Top Connect-et, ami annyit jelent, hogy a laminált padló rövid részébe – amit egyébként fejrésznek hívunk – beletesz egy kis műanyag elemet, ami által sokkal-sokkal gyorsabban tudunk burkolni. Akár egy háziasszony is le tud burkolni egy ilyen laminált padlót az otthonába, hiszen ez a kis elem nagyban megkönnyíti, elősegíti a burkolást, ennek köszönhetően ma már folytatólagosan lehet burkolni.
Míg régen egy egész sort kellett egyszerre lehajtani, ma már elemenként is tudunk burkolni. Korábban ez egy öt méteres szobában úgy nézett ki, hogy Te állsz a szoba egyik végén, én a másikban, és fogjuk a két végét, és egyszerre, na, akkor most hajtsuk le…
A mai újításnak köszönhetően pedig már akár egyesével is tud ez menni, csak „dobálja lefelé” az ember a lapokat… ezért is mondják azt, hogy 40%-al könnyebb, gyorsabb a burkolás – ha ketten végezzük, akkor akár 60%-al is. Illetve a visszafejtés is gond nélkül, sorról sorra megoldható…
Szerszám nélkül, könnyedén lerakhatjuk szabad kézzel is: ha már hosszában a kívánt szögbe állítottuk a deszkákat, akkor egy könnyed nyomással a homlokoldal könnyedén bepattintható a „Fald Down” rendszer segítségével – pl. az EGGER féle szabadalmaztatott UNI fit! lerakó rendszerrel – de hasonló elven működik a HARO gyár által szabalmaztatott TopContect rendszer esetében is.
Illetve még ezen felül azt is eredményezi ez az új burkolási módszer – mind a Top Connect, mind az Uni fit! –melyik gyár hogy hívja – hogy sokkal jobban zár a klikkje, ami abból a szempontból fontos, hogy nem engedi beszivárogni a vizet, vagy csak nagyon keveset, amiről tudjuk jól, hogy egyik hagyományos laminált padló sem szívleli…
Silent CT és Silent Pro – vajon mit tudnak, mit jelentek?
Ez az újítás egyelőre még csak a HARO-nál van: a HARO gyár fejlesztette ki abból a célból, hogy még csendesebb padlót adhassunk a vásárlóinknak.
Sokakban még mindig él az korábbi élményből fakadó érzés, vagy gondolat, hogy ő bizony azért nem szeretne laminált padlót, mert az hangos, kopog… ez azért volt, mert régen sajnos sok esetben előfordult, hogy nem tettek alá semmilyen alpadlót vagy lépéskomfortot. Hiszen a laminált padlót nem lehet csak úgy a betonra lerakni, hanem kell közé még valami – és sajnos, többen is spóroltak ezen, mondván hogy ez kívülről ugye nem látszik, odaraktak ugyan valamit, de az attól még kopogott. Nem véletlen, hogy a laminált padlónál nagyon sok ember fejében az maradt meg, hogy „jajj, de kopog… én bizony nem szeretem a laminált padlót!” …
Most már persze vannak nagyon jó lépéskomfortot adó alpadlók – a normál laminált padlókhoz is ez nagyon jó lépéskomfortot ad, ami extrát pedig a HARO tett bele, az a Silent PRO és a SILENT CT – ez utóbbi 60%-al, míg az előbbi pedig 40%-al csendesebb. Az Extra Silent Pro tulajdonképpen egy alátét, ami már gyárilag rá lett kasírozva a padlóra, tehát már eleve úgy érkezik meg a dobozban, és ezzel a megoldással a lerakott padló valóban 30-40%-al csendesebb.
A Silent CT esetében pedig mindez ez úgy néz ki, hogy szilikon csíkokat ragaszt a padló hátuljára és ez lehalkítja a padlót. Ezt úgy képzeljük el, hogy a padló hátán van egy ragasztócsík (már eleve így csomagolják a gyárban!) majd a burkoló leragasztja a padlóra, – és valóban, a padlónk így 60% -al csendesebb, mint egy átlagos laminált padló.
Ehhez van egy nagyon jó golflabdás videónk, érdemes megnézni, és ez tényleg így van!
Sőt, aki kíváncsi rá, ki is tudja próbálni itt az üzletben – javasolja Erika, aki felhívja még arra is a figyelmünket, hogy aki ilyet szeretne, akkor ezeknek a terméknek létezik külön cikkszáma is, erre oda kell figyelni. (Vagy, ha nincs külön cikkszám, akkor is lehet kérni a gyártól a kiválasztott padlót, csak ez esetben felárral, és van egy minimum rendelési mennyiség.)
Padlófűtés és laminált padló?
Minden, - legalábbis a mi kínálatunkban kapható - laminált padlót le lehet burkolni padlófűtésre. Ehhez persze lényegesen fontos, hogy egy bizonyos alpadlót helyezzünk be alá, egy speciális, erre alkalmas XPS Thermo alpadlót kell ilyenkor a normál laminált padló alá, egész pontosan a laminált padló alá – és a párafékező fölé – helyezni.
Természetesen jogosan mondják azt, hogy egy laminált padló ennek ellenére nem tartja úgy a hőt, mint a csempe – hiszen a csempe anyagát tekintve, mivel kerámia - nyilván jobban tartja a hőt, a laminált padló, aminek az anyaga faőrlemény, ezért kevésbé hőtartó. Ám egy laminált padló pedig önmagában kellemes, meleg hőérzetet biztosít. Ezt érezzek, ha mezítláb járkálunk rajta – még ha nem is fűtünk alatta – hogy akkor is egy kellemes, langyos, melegebb hatása van.
Vagyis, ma már egy jó minőségű, komoly gyártótól vásárolt laminált padló praktikus és jó választás lehet az egész lakásban, akár a padlófűtéssel fűtött terek, vagy a vizes blokkok sem jelentenek ma már gátló tényezőt, ha valaki laminált padlót, vagy a fa gyönyörű, természetes látványát szeretné érezni otthonában – vagy akár a munkahelyén.