Műanyag-mentesítés az otthonainkban: hogyan csináljuk?
A műanyag térhódítása a PVC-vel kezdődött 1938-ban, s az igazi nagy áttörést az 50-es évektől számítva, mára az ember által előállított anyagok közül a műanyag toronymagasan vezet, s mostanra elértük – ha lehet így fogalmazni – a műanyag-apokalipszist. Ennyi műanyagot ugyanis nem termelt még soha az emberiség, mint napjainkban, így eljött az idő a csökkentésnek. Amit akár már mától, az otthonunkban is elkezdhetünk, mert bizony valahol el kell kezdenünk…
Amerikai kutatások górcső alá vették az 1950 és 2015 között keletkezett műanyag mennyiséget, miközben arra keresték a választ, hogy vajon mennyi műanyag keletkezett, és azok milyen sorsra jutottak? Majd kiderült, ennyi műanyagot, mint napjainkban, még sohasem termelt az emberiség, a szinte láthatatlan műanyag részecskék pedig szennyezik úgy a földet, mint a vizeket, az óceánokat…
Ezek a mikro-műanyagok teszik ki ugyanis az óceánokat szennyező „műanyagleves” igen jelentős hányadát, így nem véletlen, hogy 2020 januárjától Olaszország be akarja tiltani az eldobható műanyag tárgyak, valamint a mikro-műanyag szemcséket tartalmazó kozmetikai termékek forgalmazását.
(FOTÓ: player.hu)
Céljuk, hogy „amennyire csak lehetséges, megtisztítsuk a tengeri környezetet” – nyilatkozta Sergio Costa környezetvédelmi miniszter a Costa a La Repubblica című olasz napilapnak. Ez a tilalom a léggömbök nyelére, a szívószálakra, italkeverőkre, valamint a fültisztító pálcikákra is kiterjed.
Hazánkban is számos pozitív kedvezményezésről hallhatunk: október elsejétől a PET-palackos üdítőitalok és ásványvizek helyett a Pécsi Tudományegyetem „Zöld egyetem” programjában újrahasznosítható üveges kiszerelésű termékeket vásárol rendezvényeikre, konferenciákra, valamint a karokon is kihelyeztek 70 ingyenes víztöltő állomást.
Jenei Zoltán kancellár, a projekt ötletgazdája szerint „Magyarországon évente 1,4-1,5 milliárd PET-palackot hoznak forgalomba, ám ezeknek töredékét, csupán 7-8 százalékát dolgozzák fel újra”.
(FOTÓ: alon.hu)
A PTE e döntésével "intézményi szinten is támogatja a környezettudatosságot", ahogyan a büfékben kapható újrahasznosított, komposztálható anyagból készült tányérokkal, poharakkal, evőeszközökkel úgyszintén. Számos hasonló pozitív hírről, kezdeményezésről számolhatnánk be szerencsére, ám nézzük inkább meg a HARO parkettagyár ajánlását, miszerint hogyan tehetjük mi is otthonunkat – leginkább a fürdőszobát – műanyagmentessé!
Érdemes megfogadni a tanácsaikat, hiszen épp a fürdőszoba azon helyisége otthonunknak, mely többnyire a legkisebb helyiség ugyan, mégis itt halmozódik fel a legtöbb műanyag: A „Zero Waste Europe” egyik tanulmánya szerint a globális kozmetikai ipar évente 120 milliárd csomagot állít elő, s e csomagok jelentős része a fürdőszobákban, később pedig majd az óceánokban lesz fellelhető. Noha a hulladékcsökkentés egy igen összetett és sokrétű téma, ma már egyre inkább azon vagyunk, hogy minél kevesebb hulladékot termeljünk mi is a mindennapjaink során. Nekünk sem kell egyből és azonnal száműzni a fogmosó poharat és az összes tubust - környezetünk minden apró, kis lépésért hálás lesz. Mit tehetünk tehát a fürdőszoba területén, ha csökkenteni szeretnénk a műanyag hulladékot?
(FOTÓ: HARO)
1. lépés: Használjuk fel, használjuk el termékeinket!
A hulladék csökkentése ugyanis nem azt jelenti, hogy végigmegyünk az egész lakáson, és száműzünk, azaz kidobunk minden „rossz” terméket, majd helyettesítjük őket fenntarthatóbb alternatívákkal! Ugyanis, ha eldobjuk a még hibátlanul működő elektromos fogkefénket, és bambusz nyelűre váltunk - csak mert műanyagból készült – ezzel értékes energiaforrásokat pazarlunk el. Használjuk el inkább a már meglévő, megvásárolt termékeinket, mint hogy idő előtt kidobjuk őket – s ez igaz a kozmetikumainkra is.
2. lépés: Csökkentsük a megvásárolt termék-mennyiséget!
Ha úgy érezzük, bizony hosszú évek alatt sem tudunk annyit elhasználni, mielőtt szavatosságukat vesztenék a termékeink, akkor inkább adjuk el, ajándékozzuk el, hogy ne a kukában kelljen végeznie, ahogyan a számunkra be nem vált, rosszul megválasztott színű rúzsok, körömlakkok, vagy mégsem a mi bőrünkhöz illeszkedő arckrémek, lemosók, alapozók… A sor persze végtelen. A legjobb, amit tehetünk mostantól, hogy tudatosan átgondoljuk vásárlásainkat: valóban szükségünk van még a nyolcadik rúzsra, a tizedik körömlakkra? Valóban ki fogjuk tudni használni őket a mindennapok során? Érdemes belülről is alkalmazkodnunk a minimál trendhez. Választhatunk például kettő - vagy három az egyben – típusú termékeket, melyekkel jelentősen csökkenthetjük a felesleges műanyag flakonok, tubusok számát.
(FOTÓ: Stockfoto)
3. lépés: Ahol csak tudjuk, kerüljük a műanyag felületeket, anyaghasználatot!
Ez a lépés két szakaszból áll: a tartalomból, majd a csomagolásból.
Legyen akár fogkrém, tusfürdő, arckrém vagy sampon – nézzük meg a termékek összetevőit! Van benne valahol mikro műanyag? Összetevőik alapvetően műanyag-mentesek? Ha nem, akkor, ha tehetjük, cseréljük ki tanúsított natúrkozmetikumra. Vannak már ezt segítő alkalmazások, melyek megkönnyítik nekünk a vásárlást. Majd miután bejelöltük a téma tartalmat, akkor fordítsunk gondot a csomagolásra is, hiszen ebben is léteznek műanyag-mentes alternatívák! Ilyenek a szilárd szappanok a folyékony, műanyag flakonba csomagolt szappanok helyett, vagy a pamutból vagy frottírból készült, mosható, így többször is felhasználható arctisztító korongok a vattakorongok helyett, és így tovább…
4. lépés: Válasszunk újrafelhasználható alternatívákat!
Pamut párnák, - amint az előbbi pontban is már említettünk, vagy a nedves törlőkendők – melyek egyszeri használatot követően azonnal a kukába kerülnek – döntsünk inkább az újrafelhasználható termékek mellett! Ha igazán tudatosak és ráadásul kreatívak vagyunk, akár magunk is varrhatunk magunknak arctisztító korongokat pl. régi törölközők, vagy készíthetünk felmosórongyot, törlőruhát régi pamutpólók anyagából…
5. lépés: Legyünk kreatívak, éljen a DIY!
Ha varrni nem tudunk, de szeretünk a konyhában pepecselni, kotyvasztani – akkor miért is ne próbálkozhatnánk meg saját készítésű, házi kozmetikumok, natúr szappanok gyártáséval? Számos workshopon, tanfolyamon sajátíthatjuk el az alapokat, melyeket később házilag, a kiskertben termesztett gyógynövényekkel fel is turbózhatunk. Majd miután elkészültek, dekoratív üvegekben, újrafelhasználható palackokban tárolhatjuk saját kozmetikumainkat, melyek ráadásul karácsonyi ajándékként is remekül megállják a helyüket.
Ön is szívesen tart a HARO fürdőszoba - műanyagmentesítő programjával? Szeretné az egész lakásban a természetes anyagok nyújtotta szépséget és környezettudatos megoldásokat előnyben részesíteni? Akkor tekintse meg a káprázatosan szép és tudatos erdőgazdálkodásból származó HARO élőfa parkettákat!
(FOTÓ: HARO)
Fedezze fel az Önhöz leginkább illő típust, textúrák, színvilágot, lázogasson el az IBDesign bemutatótermébe!