Weboldalunk böngészésével Ön hozzájárul, hogy eszközén cookie-kat tároljunk. További információért látogasson el adatvédelmi nyilatkozatunk oldalára.

OK

Térmódosító trükkök padlóburkolattal?

Abszolút! Ahogy a falak színével, a burkolat lerakási irányával, mintázatával különböző hatásokat tudunk elérni a térben – épp így „varázsolhatunk” a padló burkolattal is! Cikkünk első részében most a színek és fények különböző hatásaival foglalkozunk… 


Kezdjük elsőként a legegyszerűbbel: Ahogyan a divatban, úgy a lakberendezésben is érvényes a világos illetve sötét színek optikai hatása. Míg a sötétebb árnyalatok karcsúsítanak, szűkítenek, addig a világos tónusok teltebbnek, tágasabbnak mutatják viselőjét – vagy éppen az adott helyiséget. 

A csíkozással is hasonlóan egyszerű a szabály: merőleges csíkokkal a belmagasságot, vízszintes csíkozással pedig a szoba szélességét tudjuk növelni optikailag. És ez nem csak a falak esetében érvényes!

(FOTÓ: DESIGNFLOORING)


A térérzetünket befolyásoló tényezők

A térérzetet határoló felületek – ide tartozik a falak mellett a mennyezet és a padló is – teremtik meg azt, ami 3D-ben körülvesz bennünket a térben. Tehát, a padlóburkolat szintén képes optikailag növelni, tágasabbnak láttatni a teret az különösen, ha a lakásban mindössze egyetlen padlóburkolatot alkalmazunk, például vinyl burkolatot. Ezt strapabíró, 100%-ig vízálló tulajdonságai révén letehetjük a fürdőszobában is éppúgy, mint a lakás kiemelten nagy forgalmú, nagyobb igénybevételnek kitett területein. 

De nézzük meg, mi befolyásolja leginkább azokat az optikai hatásokat, lehetőségeket, melyet a padlóburkolatunkkal elérhetünk?


Színek és fényhatások

A tér – illetve tömegérzetet a szín, illetve a ráeső, visszatükröződő vagy éppen elnyelődő fény befolyásolja leginkább. A tér tőlünk távolabb eső része mindig telítetlenebbnek látszik, a távolság ugyanis csökkenti a színélénkséget és a kontrasztokat – a különféle világos felületek azonban másfajta térérzetet, másfajta perspektívát láttatnak. Gondoljunk csak a levegőperspektívára: a távolban lévő táj mindig világosabb, és enyhén kékes tónusú. 

Belső terekben ezzel a trükkel is tudjuk tágasabbnak, mélyebbnek láttatni a helyiségeket. A tér érzetünk tehát elsősorban a térfalak színének, és azok telítettségének, illetve világosságának a függvénye.
  (FOTÓ: DESIGNFLOORING)


Tört színekkel távolodónak, épp ezért nyitottabbnak látjuk a teret, míg a konkrét, telt színek inkább lezárják, „közelebb hozzák” a szoba határait. 

A sötétek szűkítik, a világosak tágítják, de a nem mindegy a színek hőmérséklete sem: az azonos telítettségű és világosságú tónusok közül a melegebbeket érezzük közelibbnek, a hűvösebbet pedig távolibbnak. 

(FOTÓ: DESIGNFLOORING)

 

Épp így van mindez a padló színével is – mely már önmagában is rengeteg mindent befolyásol!

Egy vörös vagy vöröses árnyalatba hajló padlóval például a horizontális vonalakat remekül kihangsúlyozhatjuk. 


(FOTÓ: EGGER)

Kékes tónusokkal a helyiség tágasabbnak látszódhat, a sárga vagy sárgás árnyalatok derűsebb, napfényesebb hatást keltenek, a fehér és annak árnyalatai pedig légiességet, tisztaságot sugároznak. 

Ám ez utóbbival érdemes vigyázni, mert a túlzottan lebegős, bizonytalan tér-érzet is lehet az eredmény, ezért fehér padlóhoz legalább egy picivel sötétebb falszínt, vagy néhány sötétebb, vafgy élénk színű bútort érdemes beterveznünk, hogy biztonságosnak érezzük a lábunk alatt a talajt. 

Tehát, az sem mindegy, hogyan kombináljuk egymással a falak, a mennyezet és a padló színeit! Ha csak egyedül egy hátsó falnak adunk némi színt, legyen az egy tapéta vagy egy szép fahatású falburkolat pl. a HARO falburkolatai közül – ezzel stabilitást, biztonságos érzetet adhatunk a helyiségnek, és szép hátteret teremthetünk így a kiemelni kívánt bútorainknak is.

(FOTÓ: HARO)


Túl nagy belmagasság esetén a színes mennyezet és színes padló alacsonyabbnak érzékelteti a szobát. Ha színesek az oldalfalak, akkor szűkösebbnek érezzük a teret, ha mindezek mellé még a mennyezet is színes, akkor olybá tűnik majd, hogy a tér kifelé tágul, a hátulsó fal irányába. Ilyen esetben például a világos padlóburkolat fogja megteremteni a stabilitást. Ha viszont minden színes – kivéve a padlót – akkor is érdemes vigyáznunk, mert ezzel akaratunk ellenére is „barlanghatást” eredményezhetünk. 

Láthatjuk tehát, hogy a színeknek, árnyalatoknak milyen fontos szerepül van a falak mellett a padlón is! Ám ez még közel sem minden!

Számos lehetőség bújik meg még a padlóburkolás optikai tér-trükközésében! 

(FOTÓ: DESIGNFLOORING)

Olvasson minket legközelebb is, hiszen cikksorozatunk következő részében a padlóburkolatok különböző lerakási irányait, és az azokban rejlő optikai lehetőségeket fogjuk bemutatni. És ha mindezt élőben is szeretné szemügyre venni, vagy konkrét tanácsot szeretne kérni saját otthonának padlóburkolatával kapcsolatban, akkor látogasson el IBDesign bemutatótermébe, fedezze fel Ön is a legújabb szépségeket, a legegyedibb lehetőségeket!
Tartalomhoz tartozó címkék: magazin

Vissza a tetejére
+36 30 466 1513

Varga Erika